Whiteboards.

Discussion in 'General Education' started by mathmagic, Oct 17, 2014.

  1. mathmagic

    mathmagic Enthusiast

    Joined:
    Nov 20, 2012
    Messages:
    2,419
    Likes Received:
    1,172

    Oct 17, 2014

    Still slowly trying to stock my first classroom with various supplies...suggestions on where (on or offline) the best place to get whiteboards is? Probably looking to get 24 of them.
     
  2.  
  3. teacherintexas

    teacherintexas Maven

    Joined:
    Jul 7, 2005
    Messages:
    5,277
    Likes Received:
    743

    Oct 17, 2014

    Buy shower board at Lowe's or Home Depot. They will cut it for you.
     
  4. mathmagic

    mathmagic Enthusiast

    Joined:
    Nov 20, 2012
    Messages:
    2,419
    Likes Received:
    1,172

    Oct 17, 2014

    I went in today actually - the best option that was sturdy and wouldn't be too thick was a 2×4 ft board ...and it looks like with the necessary cuts, it would add another $10. Seeing what other options are out there before fully considering it (your suggestion was the first one I got from my mentor teacher, too!) Did you end up doing that? How much did it cost?
     
  5. teacherintexas

    teacherintexas Maven

    Joined:
    Jul 7, 2005
    Messages:
    5,277
    Likes Received:
    743

    Oct 17, 2014

    I have had mine for at least ten years. I think it was around ten bucks but the price has probably gone up. They've held up. I'd go to a second store if all they had was flimsy board.
     
  6. HorseLover

    HorseLover Comrade

    Joined:
    Mar 23, 2013
    Messages:
    395
    Likes Received:
    0

    Oct 17, 2014

    I've seen them at dollar tree before
     
  7. mathmagic

    mathmagic Enthusiast

    Joined:
    Nov 20, 2012
    Messages:
    2,419
    Likes Received:
    1,172

    Oct 17, 2014

    They had solid board, but warned me that the cuts might not be exact...and I'd worry a bit about the sharp edges and that the quality might not be as good as boards that are specifically made for that purpose. It seemed like it'd cost somewhere between $30-40 before tax
     
  8. TeacherGroupie

    TeacherGroupie Moderator

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    29,637
    Likes Received:
    1,097

    Oct 18, 2014

    You could use page protectors stuffed with 65 lb cardstock (which amounts to an 8.5x11 index card). One advantage of page protectors is that you can also slip in a sheet of grid paper for graphing, or lined paper for writing, or blackline maps for geography practice, or...
     
  9. comaba

    comaba Cohort

    Joined:
    May 21, 2011
    Messages:
    624
    Likes Received:
    1

    Oct 18, 2014

    I've bought whiteboards and markers from this place:

    http://www.dryerase.com/seconds

    The link goes to the bargain bin page. They have sales and clearances frequently. I've had my original boards for about 8 years and they're still like new.

    At the bottom of the page, they have one-sided blank boards for only $1.09 each. Pretty good deal!
     
  10. love2teach

    love2teach Enthusiast

    Joined:
    Aug 13, 2003
    Messages:
    2,042
    Likes Received:
    1

    Oct 18, 2014

    Ditto on the page protectors!
    The best part, a dry erase marker and piece of fabric or old (clean) sock can slip right inside--everything is stored in one place!
    I use them almost everyday! :thumb:
     
  11. mathmagic

    mathmagic Enthusiast

    Joined:
    Nov 20, 2012
    Messages:
    2,419
    Likes Received:
    1,172

    Oct 20, 2014

    Thanks for the suggestions and link! Definitely will head one of these routes instead of the Home Depot/Lowe's route (since those I'm not sure what to expect and will not be as ready for kids due to rough edges)
     
  12. BioAngel

    BioAngel Science Teacher - Grades 3-6

    Joined:
    Oct 11, 2007
    Messages:
    3,642
    Likes Received:
    108

    Oct 20, 2014

    This is where I got mine. After 4 years they are still in really good condition. I would skip buying the markers there- they dried out pretty quickly :( I got my erasers for cheap through Oriental Trading :)
     
  13. mathmagic

    mathmagic Enthusiast

    Joined:
    Nov 20, 2012
    Messages:
    2,419
    Likes Received:
    1,172

    Oct 20, 2014

    Even cheaper when the school has bunches of them as supplies ;) *dance*
     
  14. otterpop

    otterpop Aficionado

    Joined:
    Jun 14, 2013
    Messages:
    3,814
    Likes Received:
    1,408

    Oct 21, 2014

    You can also use disposable plastic plates if you are really on a budget.
     

Share This Page

Members Online Now

  1. vickilyn,
  2. bella84,
  3. flairpen
Total: 409 (members: 6, guests: 384, robots: 19)
test