New Teacher - How to Spend Classroom Budget

Discussion in 'New Teachers' started by Rachel2789, Jul 3, 2016.

  1. Rachel2789

    Rachel2789 New Member

    Joined:
    Jul 3, 2016
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0

    Jul 3, 2016

    Hello all!

    So I am starting my first teaching job (2nd Grade) in the fall and I just got my budget for my classroom. I am so excited, but not really sure how to best prepare.

    I have $300 to spend and I have to go through School Specialty. I haven't seen my classroom yet and I'm not going to be able to before I place my order, which is due by July 8th. My principal sent an email stating that no supplies except for copy paper will be provided.

    I have no idea what is in my classroom, but I want to make sure I make the most of my budget. Some have suggested focusing on consumables since I can't take them with me if/when I leave.

    Any advice would be appreciated!
     
  2.  
  3. Leaborb192

    Leaborb192 Enthusiast

    Joined:
    Jun 18, 2016
    Messages:
    2,407
    Likes Received:
    1,180

    Jul 3, 2016

    ,
     
    Last edited: Feb 4, 2019
  4. agdamity

    agdamity Fanatic

    Joined:
    Apr 25, 2007
    Messages:
    2,670
    Likes Received:
    434

    Jul 3, 2016

    Chart paper
    Markers for chart paper
    Construction paper
    Scotch masking tape (the cheap stuff is worthless)
    Stapler
    Staples
    Tape
    Sharpies
     
  5. RainStorm

    RainStorm Aficionado

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    3,906
    Likes Received:
    119

    Jul 3, 2016

    Thick masking tape.

    I would hold off buying pencils, notebook paper, and crayons, because they may be on the student supply list. Some schools have them, some don't.
     
  6. RainStorm

    RainStorm Aficionado

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    3,906
    Likes Received:
    119

    Jul 3, 2016

    I looked through the School Specialty catalog, and their stuff is soooo expensive! 29.99 for an alphabet poster to go above the black board.
    You will need that, but first need to find out if your school uses D'nealian, ZanzerBlouser or such.

    Calendar
    Alphabet Chart for above the white board (or chalkboard, or smart board, or whatever.)
    Name tags for the desks
    Chart paper for your rules
    Chart markers to make your charts
    Post 'em Notes
    Stapler & Staples
    Paper Clips
    Teachers EZ Grader for scoring papers
    Adult scissors
    Thick masking tape
    Clear pushpins
    (Most schools have big rolls of bulletin board paper for all teacher's to use, but if not, you'll need some bulletin board paper)
    Bulletin board borders
    Yardstick/Meterstick (can be used for measruing in math, as a pointer, and to cut things out for the bulletin boards.)
    Door decorations (you can make these)
    Book baskets

    Those are just the things I can think of from when I taught 2nd grade.

    Hope it helps.

    -Rain

    PS -- I wish you were in NC. I have so much stuff I would be glad to share with someone new to the profession -- lots of it 2nd and 3rd grade.
     
  7. teacherintexas

    teacherintexas Maven

    Joined:
    Jul 7, 2005
    Messages:
    5,278
    Likes Received:
    740

    Jul 4, 2016

    Definitely use your school money for your consumables. Yes, you'll spend your money for other things, but they can go with you to your next school or classroom. If you buy consumables and the school buys the other resources, you'll have nothing to take with you when you move rooms.
     
  8. Leaborb192

    Leaborb192 Enthusiast

    Joined:
    Jun 18, 2016
    Messages:
    2,407
    Likes Received:
    1,180

    Jul 4, 2016

    ,
     
    Last edited: Feb 4, 2019
  9. Alonzo

    Alonzo Rookie

    Joined:
    Apr 4, 2016
    Messages:
    10
    Likes Received:
    4

    Jul 6, 2016

    Being that your are working with a younger group of students and it's on the company's dime, I would use my budget on consumables. Your class will use up every bit of it. As Teachintexas said, you can use your money on stuff you can keep for the years to come. I typically buy tons of tissue, sanitizer, loose leaf paper/construction paper for my class. And glue sticks, oh lord the glue sticks! I have heard of some teachers having success with teaching the student to use droplets of glue but not me. Yes, your student will have a supply list but I promise what you actually receive from them it is never enough. Use your money on things that you want personally like an electric pencil sharpener, desk chair, or rug. Make your classroom comfortable for you and your students
     
  10. alisapugefuxi

    alisapugefuxi New Member

    Joined:
    Jan 21, 2019
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0

    Jan 21, 2019

    Hello
    As for me teachers and parents of children who are studying at this class have to organize budget! They must give money for buying some services from PapersOwl by students! Students like buying such services because they can buy assignments from this site and then obligations to do it by independently disappears!
     
  11. Mrs. K.

    Mrs. K. Enthusiast

    Joined:
    Jun 21, 2008
    Messages:
    2,268
    Likes Received:
    97

    Jan 21, 2019

    An alternative to butcher paper is cheap gift wrap from the dollar store. Before I had blinds for the windows in my classroom that looked out on the hallway, I used that to eliminate that distraction.
     

Share This Page

Members Online Now

  1. allaphoristic,
  2. MrsC,
  3. hieu16005,
  4. futuremathsprof,
  5. vickilyn
Total: 468 (members: 5, guests: 430, robots: 33)
test