Ideas for what to take for treat, 4th gr class

Discussion in 'General Education' started by heavens54, May 31, 2009.

  1. heavens54

    heavens54 Connoisseur

    Joined:
    Feb 1, 2007
    Messages:
    1,785
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009

    I want to take a class of fourth graders a treat of some kind to say thank you to them. Any ideas for what to take?

    :D:cool::D:cool::D
     
  2.  
  3. cinaminsweet

    cinaminsweet Companion

    Joined:
    Jul 8, 2006
    Messages:
    205
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009

    Popsicles
     
  4. TeacherSandra

    TeacherSandra Enthusiast

    Joined:
    Oct 29, 2006
    Messages:
    2,305
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009

    How much do you want to spend per student?
     
  5. lemonhead

    lemonhead Aficionado

    Joined:
    Feb 14, 2007
    Messages:
    3,563
    Likes Received:
    4

    May 31, 2009

    Ooh Popsicles are a fun treat. They never get that in class. You could also do something like purchased Rice Krispie Treats.

    (Okay, I have to add to make sure you are aware of food allergies before doing anything. I have the "peanut" kids in my class so I am always extra cautious.)
     
  6. silverspoon65

    silverspoon65 Enthusiast

    Joined:
    Aug 3, 2007
    Messages:
    2,403
    Likes Received:
    1

    May 31, 2009

    Super-easy is to bake a sheet cake and frost it - use box mix and canned frosting. Sprinkles on top. Cheap, takes about 10 mins to prep, you just bake.

    You can also make dirt pudding with gummy worms. yum!

    I would try to do something healthier though. And make sure you know what the rules are in your school - you might HAVE to serve something healthier. Maybe apples with peanut butter?
     
  7. lemonhead

    lemonhead Aficionado

    Joined:
    Feb 14, 2007
    Messages:
    3,563
    Likes Received:
    4

    May 31, 2009

    We can't bring anything homemade at all. Everything must be store bought and have ingredient label on it. We also can't serve anything until after 1:45 unless it is part of the curriculum, like raisins as counters in math. Pretty strict by me.
     
  8. silverspoon65

    silverspoon65 Enthusiast

    Joined:
    Aug 3, 2007
    Messages:
    2,403
    Likes Received:
    1

    May 31, 2009

    Oh, another idea that isn't terribly unhealthy and but is inexpensive is soft pretzels. I did this for my students last year - the guy charged me $15 for 75 pretzels. Great deal, esp for a high school teacher that has multiple classes and wants to do a treat.
     
  9. heavens54

    heavens54 Connoisseur

    Joined:
    Feb 1, 2007
    Messages:
    1,785
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009

    I am not wanting to spend too much. It is a small thank you for letting me observe their class for two months. They are a GATE cluster class, very bright and really great kids. There are 31 of them, though, so don't to go broke. I went to $$$ Tree, but everything looked to cheap. My teacher said mechanical pencils, but I felt kind of funny just giving everyone 1 mechanical pencil. What do you think?
     
  10. deedee

    deedee Connoisseur

    Joined:
    Jan 18, 2005
    Messages:
    1,634
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009

    for my 1st graders I gave a pencil (already sharpened) and a fun eraser, and a package of cheese crackers ( they were on sale at the grocery store) they loved it!
     
  11. TeacherSandra

    TeacherSandra Enthusiast

    Joined:
    Oct 29, 2006
    Messages:
    2,305
    Likes Received:
    0

    May 31, 2009


    I'd skip the pencils...it's the end of the year and time to celebrate!
    Are you brave enough to do balloons?? Everyone loves balloons and walking around with one; you could add a lollipop to be certain that it doesn't fly away.

    I've seen some great brain teaser books at Dollar Tree...think Word Searches or something like that; you could add a cute note inside each one like "Here's so you don't get bored this summer! :) Have a great summer break"!
    Those books will cost you a buck each though.
     
  12. Muttling

    Muttling Devotee

    Joined:
    Sep 19, 2007
    Messages:
    1,095
    Likes Received:
    2

    Jun 1, 2009



    grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr




    I'd do ice cream with skittles. Find some way to make the color of the skittles be something with meaning. Get them to scoop out a bowl of ice cream and then pour on the colors that say I love you because......


    When you're done...be sure to say "I'm on a diet".....then wash your mouth out with chocolate for using a four letter word.
     

Share This Page

Members Online Now

Total: 293 (members: 1, guests: 276, robots: 16)
test