grocery cost comparison

Discussion in 'Teacher Time Out' started by bonneb, Apr 4, 2008.

  1. bonneb

    bonneb Fanatic

    Joined:
    Aug 26, 2006
    Messages:
    2,518
    Likes Received:
    9

    Apr 4, 2008

    We talked about grocery costs on another thread. How about a cost comparison?

    Here is what I pay for:

    bread - 3.60
    gallon of milk - 4.00
    chicken - hindquarters, 3.99/lb.
    dozen eggs - 2.50
    6 oz. Dannon Light yogurt - 1.09
    apples - 2.50/lb.
    salmon - 7.99/lb. (luckily DH catches some)


    What do you pay for these items?
     
  2.  
  3. cMcD

    cMcD Groupie

    Joined:
    Aug 3, 2007
    Messages:
    1,214
    Likes Received:
    0

    Apr 4, 2008

    bread: ~$2.00 (whole grain)
    gallon of milk: $5.60 (Fat Free organic)
    chicken: $13.00 (6lbs, all natural boneless breasts, frozen, trimmed)
    dozen eggs: $2.00
    apples: $1.50/lb
     
  4. jw13

    jw13 Groupie

    Joined:
    Feb 13, 2008
    Messages:
    1,494
    Likes Received:
    1

    Apr 4, 2008

    :)
     
  5. luvteaching25

    luvteaching25 Rookie

    Joined:
    Feb 4, 2007
    Messages:
    77
    Likes Received:
    0

    Apr 4, 2008

    bread (whole wheat 1.87)
    gallon of milk-4.00
    chicken 7.00 for 3 lbs of boneless chicken breasts
    dozen eggs 2.50
    apples 1.18 lb.
    tilapia 5.00 for a pack of 8 fillets
     
  6. love2teach

    love2teach Enthusiast

    Joined:
    Aug 13, 2003
    Messages:
    2,042
    Likes Received:
    1

    Apr 4, 2008

    Wow, I really don't pay attention to the prices because they are things that I need....milk, yogurt, eggs...and the price is the price. Looking at it makes me depressed.... Other stuff like cereal, cookies, etc.. I price point and only buy on sale....and I will stock up. Last week cereal was 2 for 5, I don't care for the type that much, but when the stuff I like is almost 5 for one box, how can I justify it?!
     
  7. loves2teach

    loves2teach Enthusiast

    Joined:
    Aug 1, 2005
    Messages:
    2,311
    Likes Received:
    0

    Apr 5, 2008

    Here is what I pay for food at Aldi's:

    bread - do not buy anymore
    gallon of milk - 3.15
    chicken - breast tenders, 5.99 for a 3.5lb bag
    dozen eggs - 1.69
    6 oz. Yoplait Light yogurt - .50
    apples - 1.50lb
    Talapia- 3.99 for a couple of lb bag
     
  8. MrsC

    MrsC Multitudinous

    Joined:
    Aug 8, 2005
    Messages:
    14,004
    Likes Received:
    1,820

    Apr 5, 2008

    Bread--.99-$1.49
    milk--$3.99 (Costco) or $4.59 (grocery store)
    chicken--$4.99/lb for chicken breasts
    dozen eggs--$1.99
    6 oz yogurt -- .89 (but I buy packs of 16 when they are on sale for $3.99)
    apples .99/pound
    I rarely buy fish because my daughter doesn't eat it.
     
  9. mrachelle87

    mrachelle87 Fanatic

    Joined:
    Aug 30, 2006
    Messages:
    2,815
    Likes Received:
    53

    Apr 5, 2008

    Hit the big store yesterday. Here are my prices
    Ritz crackers 2.00
    Yogurt (Belford?? I think) 3 for 1.00
    1 dozen large eggs 1.89
    apples red del. small .88 per pound
    I don't buy meat, we butcher our own beef and pork. I will buy chicken from Blue and Gold when the FFA sells it. I didn't need bread or milk. I did buy large hamburger buns for .88 on sale with seasame seeds.

    I spent 121.14 and purchased most of my can goods, packaged items like rice, a basket of fresh fruit and a few fresh vegetables, pop, oatmeal, and staple things for the month. I purchased over 120 items. Mostly can goods and dry goods. I bought a few frozen lunches for emergencies.
     
  10. lemonhead

    lemonhead Aficionado

    Joined:
    Feb 14, 2007
    Messages:
    3,563
    Likes Received:
    4

    Apr 5, 2008

    Same but good bread is much more like $3.50
     
  11. czacza

    czacza Multitudinous

    Joined:
    Sep 30, 2001
    Messages:
    24,958
    Likes Received:
    2,109

    Apr 5, 2008

     
  12. JaimeMarie

    JaimeMarie Moderator

    Joined:
    Jul 13, 2005
    Messages:
    10,120
    Likes Received:
    0

    Apr 5, 2008

    Let's see

    Bananas 1.58/pound
    Ground Turkey 5.99/lb
    chicken breast 10.78 (was four breast not sure the weight)
    yogurt .55

    I don't have a recipe with milk on it.
     
  13. mom2sands

    mom2sands Comrade

    Joined:
    Mar 24, 2006
    Messages:
    387
    Likes Received:
    0

    Apr 5, 2008

    I'm in Virginia
    bread (whole wheat 2.29)
    gallon of milk-3.99
    chicken 7.00 for 3 lbs of boneless chicken breasts
    dozen eggs 1.89
    apples - I usually buy a bag for 3.99 (3-4 lbs)
    tilapia filets 4 lbs about $10
    butter - 2.99 / lb

    I buy Yoplait buy the quart for

    I buy meat only on sale or markdown. Last week I bought hamburger (73% lean) for 98 cents a pound. They were packaged in 4 lb packs. I brown it, rinse with hot water, drain, and freezed in 3 packages. I only bought two packages, but should have bought more. It's ready to use when needed. We bought flash frozen flounder filets from local fishermen at $4 pound.
     
  14. Danny'sNanny

    Danny'sNanny Connoisseur

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    1,912
    Likes Received:
    14

    Apr 6, 2008

    Bread- $2.38 (whole wheat)
    Milk- I buy 1/2 gallon for 2.08, and 1/2 gallon of soy for 2.98
    Chicken- 3 lbs. frozen breasts- $6.00
    Ground beef- $3.58/lb
    Eggs- $1.98/doz
    Yogurt- 2.98 (for a big tub of organic, I'm not sure exactly how many ounces it is).
     
  15. sadundercover

    sadundercover Companion

    Joined:
    Oct 4, 2007
    Messages:
    109
    Likes Received:
    0

    Apr 6, 2008


    We are awaiting a Super-Walmart that will have a food section-it is being built 5 minutes away. My current store was just semi-remodeled and they raised the prices and took away lots of products and replaced them with new and more expensive ones. I feed my cat baby food and the small jars have gotten much more expensive as of late. The store brands are being replaced with a new and more costly store brand. You should hear the people grumbling in the aisles. I feel bad for the elderly and those on fixed incomes. I see them in there and they look worried.
     
  16. Danny'sNanny

    Danny'sNanny Connoisseur

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    1,912
    Likes Received:
    14

    Apr 7, 2008

    In January, I typed out a list of everything I buy. I went to all three nearby stores, and priced out everything. Now, instead of just going to WalMart, I go to all three. Every single week. I spend at least 4 hours grocery shopping now. And the cost just keeps going up.

    I am hoping though, that once bf and I move next month, I can get by without going to WalMart every week. All I really buy there is meat and canned goods. My roommate just goes through so much meat that I have to buy it weekly. Without him, I should be able to stock up and last a few weeks.
     
  17. ABall

    ABall Fanatic

    Joined:
    Apr 14, 2005
    Messages:
    2,738
    Likes Received:
    0

    Apr 7, 2008

    I don't do the grocery shopping but we shop the ads and this is what I remember:

    Milk on sale $1.49 (limit 2)
    yogurt is about .79 (we get it when its .50 for 6 oz. yoplait)
    grapes $1.99
    extra lean hamburger $3.99 lb. (we buy less lean so its less)
    london broil $3.99 lb
    Bread was about $2
    ranch was 2 for $4 (Kraft)
    Ocean Spray juice was 2 for $4
     
  18. bonneb

    bonneb Fanatic

    Joined:
    Aug 26, 2006
    Messages:
    2,518
    Likes Received:
    9

    Apr 7, 2008

    Wow guys!

    Our butter is about 4.00/lb. I try to stock up when on sale, for my DD's baking bursts.

    We do get the yogurt on sale for .50 each every so often. Saturday I tried to buy bacon - it is mostly fat!!- and it was about 6.00/lb!
     
  19. JaimeMarie

    JaimeMarie Moderator

    Joined:
    Jul 13, 2005
    Messages:
    10,120
    Likes Received:
    0

    Apr 7, 2008

    Just found out the milk is 4.89 a gallon. I get that oakhurst nutrish.
     
  20. Ima Teacher

    Ima Teacher Maven

    Joined:
    Oct 25, 2005
    Messages:
    5,792
    Likes Received:
    1,259

    Apr 7, 2008

    We shop at a couple of different stores pretty regularly . . . the small local store and the "big" store in the next county, which accounts for the range of prices for some items.

    bread - $1.89 to $2.50
    gallon of milk - $2.25 to $3.18
    chicken - rarely buy any meat
    dozen eggs - $1.89 from store or $3.00 fresh from local guy
    6 oz. Dannon Light yogurt - 89 cents
    apples - don't buy--grown own
    salmon - don't eat it

    I've got enough of my mother and grandparents in me to grow, can, freeze, and comparison shop.
     
  21. dizzykates

    dizzykates Habitué

    Joined:
    Aug 4, 2005
    Messages:
    815
    Likes Received:
    0

    Apr 7, 2008

    bread - $2.50 +
    gallon of milk - $3.50 +
    chicken - $6.99 per six boneless skinless breasts
    dozen eggs - $1.89
    6 oz. Dannon Light yogurt - 50 cents
    apples - 1.49/lb
    salmon - 8.99-11.99/lb

    I spent $83 dollars for two of us yesterday and when I looked in the fridge today I sincerely wondered where the food was.

    YUCK!
     
  22. old-new teacher

    old-new teacher Comrade

    Joined:
    Jul 26, 2007
    Messages:
    271
    Likes Received:
    0

    Apr 7, 2008

    Whew...I shop for a family of 6, so my monthly grocery bill is about $600. Here are some average prices I get on things:

    milk - $2.97 gallon @SuperWalmart
    bread - $2.69 for whole grain
    eggs - $1.97/dozen large
    hamburger - $3.99 for 85% lean
    chicken - $9.98 for 7lb IQF breasts
    bananas - .69/lb - about the only fruit I can justify getting right now with high prices on everything else (apples - $2.89/lb, oranges - $1.98/lb, grapes - 3.98/lb!!!)
    I have one weakness - I love Bertolli's frozen pasta meals, my favorite is the Chicken Farfelle which is about $7/bag and it takes 2 bags to feed my family.
     
  23. JenPooh

    JenPooh Virtuoso

    Joined:
    Oct 13, 2004
    Messages:
    6,367
    Likes Received:
    1

    Apr 9, 2008

    Bread: $1.50 (store brand, whole wheat)
    Milk: $3 a gallon, but the local store often sells them for 2 for $5
    Chicken: $2.99 a pound
    Beef: I get mine from a local butcher for about $2.25 a pound
    Eggs: $1.89 dozen at store...I get them from a friend of mine who owns chickens for $2 a dozen (free range, organic, farm fresh)
    Yogurt: No idea, I don't care for yogurt much
    Apples: $1.29/lb...I get organic for $1.79/lb
    Salmon: I don't eat fish....yuck
     
  24. corps2005

    corps2005 Cohort

    Joined:
    Jul 15, 2006
    Messages:
    706
    Likes Received:
    0

    Apr 11, 2008

    OMG, I've never looked to see how much the basics cost. For example, today we needed another gallon of milk. The milk is $5.39. Of course, I buy Mayfield because it's the only milk I KNOW that doesn't use artificial hormones to produce milk and that is against using cloned milk. :) So I guess I'll suck it up. :p I could have sworn a year or so ago, milk was a little above $3.
     
  25. dizzykates

    dizzykates Habitué

    Joined:
    Aug 4, 2005
    Messages:
    815
    Likes Received:
    0

    Apr 11, 2008

    I mentioned before that I spent $83 last weekend and wondered where the food was...well it is now Friday night and we are out of everything. I feel like we pick at nothing on the weekend, because I refuse to go to the store for a carton of milk or a loaf of bread because we inevidable walk out with something we don't need.
     
  26. alilisa

    alilisa Habitué

    Joined:
    Jun 20, 2005
    Messages:
    922
    Likes Received:
    1

    Apr 12, 2008

    Bread 1.89
    Milk-Gallon-2.85
    Chicken-1.89/lb
    Eggs-1.76
    Yogurt-yoplait-.43
    apples-.99/lb
    fish-don't buy since I don't eat it!! :)
     
  27. Teacher2Be123

    Teacher2Be123 Companion

    Joined:
    Jan 3, 2008
    Messages:
    154
    Likes Received:
    0

    Apr 13, 2008

    With us just moving into the apartment I think we may have spent more then we should have. But heres what we spent. $45 at aldis on canned goods (thank you mom), $116 at BJs (wholesale place), and $105 at tops. All we will need for the next month is milk and bread.
    Milk is about 2.75 a gallon
    eggs are about 1.80
    chicken is kind of pricey if they make it BOGO they raise the price to 4.99/lb, if its not on sale its about 2.79/lb
    we don't eat fish
    yogurt i only buy on sale when its about 50 cents each
     

Share This Page

Members Online Now

  1. rpan
Total: 184 (members: 3, guests: 159, robots: 22)
test