Forget the price of gas

Discussion in 'Teacher Time Out Archives' started by Aliceacc, Jul 11, 2007.

  1. Aliceacc

    Aliceacc Multitudinous

    Joined:
    Apr 12, 2006
    Messages:
    27,534
    Likes Received:
    6

    Jul 11, 2007

    Has anyone bought MILK lately????

    I think Peter said he paid $4.50 a gallon yesterday-- it went up something like $1 this week.

    We go through 5-6 gallons a week!
     
  2.  
  3. MissFrizzle

    MissFrizzle Virtuoso

    Joined:
    Mar 10, 2006
    Messages:
    6,439
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    I know:eek:
     
  4. JaimeMarie

    JaimeMarie Moderator

    Joined:
    Jul 13, 2005
    Messages:
    10,120
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    My mom says your behind there. We have been paying 4.25 a gallon. So if it went up a dollar here we are up to 5.25 a gallon. OUCH!
     
  5. loves2teach

    loves2teach Enthusiast

    Joined:
    Aug 1, 2005
    Messages:
    2,311
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    It is 2.52 at my local Aldi's. I am thankful! (We drink skim though).
     
  6. AMK

    AMK Aficionado

    Joined:
    Apr 18, 2003
    Messages:
    3,019
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    The cost of pizza is going up too if hasnt already b/c of the cost of the cheese!
     
  7. TeacherRW

    TeacherRW Cohort

    Joined:
    Jul 27, 2005
    Messages:
    564
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    I saw that last weekend when grocery shopping... I was shocked!
     
  8. JustMe

    JustMe Virtuoso

    Joined:
    Jun 7, 2006
    Messages:
    7,946
    Likes Received:
    4

    Jul 11, 2007

    At our local grocery store Dean's milk is about $4.50, but Wal-Mart is considerably less expensive. The only good thing about this is the fact that the dairy farmers (my dad and brother!) are actually seeing an increase in what they are being paid for the milk, when typically the price increase we see at the store doesn't impact them.

    Will it help to feel good about helping the farmers, who are much more underpaid then we are? :)
     
  9. DizneeTeachR

    DizneeTeachR Virtuoso

    Joined:
    Mar 10, 2003
    Messages:
    6,809
    Likes Received:
    190

    Jul 11, 2007

    Our local store has specials 2 for $5...we buy a couple gallons then!!!
    I did hear if you live further from dairy farms/processing the milk is more!!!
    JustMe...you're right about the farmer's getting what they are due.
     
  10. Missy

    Missy Aficionado

    Joined:
    Aug 5, 2004
    Messages:
    3,818
    Likes Received:
    365

    Jul 11, 2007

    It is still about $2.75 a gallon around me.
     
  11. loves2teach

    loves2teach Enthusiast

    Joined:
    Aug 1, 2005
    Messages:
    2,311
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    You can also buy milk & freeze it. I used to do that when dh was in the army & we could go on post. All I would do was open it, and pour about 1/4 of a cup out (sometimes I didn't even do that). When you want it, set it on the counter or in the fridge to defrost.
     
  12. teach101

    teach101 Companion

    Joined:
    Jan 8, 2007
    Messages:
    172
    Likes Received:
    0

    Jul 11, 2007

    Wow California actually has something less expensive...we get 2 gallons for about $4.50. Way to go California...hahaha!
     
  13. Grammy Teacher

    Grammy Teacher Virtuoso

    Joined:
    Aug 12, 2004
    Messages:
    7,775
    Likes Received:
    1

    Jul 11, 2007

    2.39/gallon in our area...the farmers deserve it.
     
  14. Upsadaisy

    Upsadaisy Moderator

    Joined:
    Aug 2, 2002
    Messages:
    18,938
    Likes Received:
    682

    Jul 11, 2007

    It was 4.59 at Wal Mart the other day. I was shocked. Walgreen's has it on sale periodically for 2.89.
     
  15. Maryhf

    Maryhf Connoisseur

    Joined:
    Jul 28, 2006
    Messages:
    1,613
    Likes Received:
    54

    Jul 11, 2007

    Farmers work 24/7 so it doesn't surprise me that we are finally seeing a price increase. I think we'll see higher prices yet if we continue to use corn products for fuel. It means farmers are competing with other users for animal feed and so those prices will increase. My brother and nephew run a dairy farm together - both college grads with ag degrees so you can understand my respect for the profession. Still, it hurts when you're putting the gallons into the cart.
     
  16. TeacherGroupie

    TeacherGroupie Moderator

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    29,799
    Likes Received:
    1,167

    Jul 11, 2007

  17. TeacherGroupie

    TeacherGroupie Moderator

    Joined:
    May 13, 2005
    Messages:
    29,799
    Likes Received:
    1,167

    Jul 11, 2007

    The short version at the moment is that corn is more expensive, because it's in demand for ethanol and because the fuel to grow it and to move it from field to cow is more expensive; and also the fuel to move the milk from cow to consumer is more expensive. In addition, for a variety of reasons, the demand for milk worldwide is up. So market forces are having their way: higher demand reliably translates into higher price, just as it did with Beanie Babies a few years ago.
     

Share This Page

Members Online Now

  1. happymangle,
  2. SaraFirst
Total: 361 (members: 4, guests: 343, robots: 14)
test