Daily Cafe Website Subscription

Discussion in 'Elementary Education' started by OhThePlaces, Apr 25, 2014.

  1. OhThePlaces

    OhThePlaces Cohort

    Joined:
    Mar 23, 2007
    Messages:
    527
    Likes Received:
    0

    Apr 25, 2014

    I teach 3rd grade language arts and I'd like to implement Daily 5 and Cafe next year. I bought the books, but I'm interested in subscribing to their website too.

    Is this resource worth the price? A one year subscription is $69 and it's $39 for three months.

    :confused:
     
  2.  
  3. sevenplus

    sevenplus Connoisseur

    Joined:
    Aug 3, 2006
    Messages:
    1,662
    Likes Received:
    18

    Apr 25, 2014

    I subscribed for a year and then renewed for a second year. If you're just learning there are lots of videos that you may find helpful. I also used a lot of the information in the parent pipelines (which explain each cafe strategy).
     
  4. MissScrimmage

    MissScrimmage Aficionado

    Joined:
    May 29, 2007
    Messages:
    3,060
    Likes Received:
    538

    Apr 26, 2014

    I subscribed for a year and didn't find it overly helpful. I was hoping for more from the math section. A colleague and I shared the cost of a subscription which helped.
     
  5. Rabbitt

    Rabbitt Connoisseur

    Joined:
    Jun 18, 2007
    Messages:
    1,881
    Likes Received:
    106

    Apr 26, 2014

    I share the subscription as well.
    I use it a lot in the first six weeks.

    Then I use the videos to reteach during the year.
    Great for mini lessons for subs.

    I do think it's pricey but it's one less thing for me to do.
     
  6. OhThePlaces

    OhThePlaces Cohort

    Joined:
    Mar 23, 2007
    Messages:
    527
    Likes Received:
    0

    Apr 27, 2014

    I'd love to share the subscription, but I don't know anyone at my school using Daily 5/Cafe.

    I think I'm going to give it a chance. ;)
     

Share This Page

Members Online Now

  1. Ima Teacher
Total: 348 (members: 3, guests: 327, robots: 18)
test